zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144
ul.Mogilska 118,31-445 Kraków
godziny otwarciapon. - pt. 8:00 - 20:00
Uwięźnięcie nerwu międzykostnego tylnego jest określane jako zespół cieśni nerwu promieniowego. Na poziomie stawu ramienno-promieniowego nerw promieniowy dzieli się na gałąź powierzchniową i nerw międzykostny tylny. Nerw międzykostny tylny (z ang. Posteriori interosseous nerve, PIN) biegnie dystalnie od przyczepu od przyczepu początkowego mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego i wnika do arkady Frohsa. Przed wejściem do arkady Frohsa oddaje gałęzie do mięśnia prostownika nadgarstka krótkiego i mięśnia odwracacza. Arkada Frohsa to włóknisty łuk (półkole) znajdujący się przy przyczepie proksymalnym mięśnia odwracacza. Rozpoczyna się na szczycie nadkłykcia bocznego i rozciąga się poniżej, przyczepiając się do przyśrodkowej części nadkłykcia bocznego. W rejonie tym znajduje się nerw międzykostny tylny, który po przejściu przez mięsień odwracacz dzieli się na dwie gałęzie końcowe, unerwiające mięśnie prostowniki przyśrodkowe.
Do ucisku nerwu międzykostnego może dojść w czterech miejscach: paśmie ścięgnistym z przodu głowy kości promieniowej, naczyniu promieniowym wstecznym, arkadzie Frohsa, brzegu ścięgnistym mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego.
Często trudno jest odróżnić zmiany przeciążeniowe ścięgien mięśni prostowników od wczesnej fazy uwięźnięcia nerwu międzykostnego. Uwięźnięcie występuję u pacjentów, którzy często wykonują ruchy odwracania i nawracania przedramienia, podczas gdy zmiany przeciążeniowe ścięgna są częściej związane z powtarzanymi wyprostami stawu nadgarstkowego.
Objawy uwięźnięcia tego nerwu obejmują parestezję w obrębie dłoni i bocznej części przedramienia, ból w obrębie mięśni prostowników w okolicy przedramienia, bolesność stawu nadgarstkowego i ból w środkowej lub górnej jednej trzeciej ramienia. Największa wrażliwość występuję nad mięśniem odwracaczem, cztery palce poniżej nadkłykcia bocznego (dystalnie od obszaru maksymalnej bolesności w przebiegu zmian przeciążeniowych ścięgien mięśni prostowników). Uwięźnięcie nerwu wywołuję często wyraźny ból w czasie oporowego odwracania przedramienia przy stawie łokciowym zgiętym do 90 stopni i przedramieniem ustawionych w pełnym nawróceniu. Kolejnym objawem jest ból związany z oporowanym wyprostem palca środkowego przy wyprostowanym stawie łokciowym, chociaż ten objaw może także wystąpić w przeciążeniu ścięgien mięśni prostowników. Testy napięciowe nerwów również mogą wywołać objawy pacjenta.
FIZJOTERAPIA:
Leczenie obejmuję terapię manualną, terapię tkanek miękkich nad mięśniem odwracaczem w miejscu uwięźnięcia nerwu oraz mobilizację nerwu. Gdy postępowanie zachowawcze nie przyniesie poprawy, wymagany może okazać się zabieg obarczający nerw, który często okazuję się skuteczny. Należy pamiętać, że po zabiegu operacyjnym konieczne jest przeprowadzenie fizjoterapii pooperacyjnej aby nie dopuścić do wytworzenia się zrostów tkankowych.