fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

Rehabilitacja uroginekologiczna



Rehabilitacja uroginekologiczna jest dziedziną fizjoterapii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych z narządami miednicy u kobiet. Te problemy mogą obejmować różne rodzaje dysfunkcji, takie jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy, ból miednicy i problemy z funkcją seksualną. Rehabilitacja uroginekologiczna ma na celu poprawę funkcji tych narządów oraz jakości życia pacjentek poprzez różne techniki manualne i ćwiczenia.

Fizjoterapeutka uroginekologiczna prowadząca rehabilitację uroginekologiczną w FIZJOSPORT:


mgr Karolina Samborska

Najczęstsze problemy uroginekologiczne, z którymi pracują fizjoterapeuci, to:


Oto kilka kluczowych elementów rehabilitacji uroginekologicznej:


Rehabilitacja uroginekologiczna jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjentek i może obejmować różne techniki, w zależności od diagnozy i stopnia dysfunkcji. Jeśli masz problemy z narządami miednicy, zawsze najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą specjalizującym się w dziedzinie uroginekologii, który może przeprowadzić wnikliwą ocenę i poprowadzić odpowiednią rehabilitację.
 

Problemy uroginekologiczne u kobiet mogą mieć różne przyczyny i często są wynikiem wielu czynników. Oto niektóre z głównych przyczyn tych problemów:
 



REHABILITACJA UROGINEKOLOGICZNA Z WYKORZYSTNIEM URZĄDZENIA PHENIX NEO
 

Oferujemy naszym pacjentkom rehabilitację uroginekologiczną z wykorzystaniem urządzeniem Phenix Neo. To wielofunkcyjne francuskie urządzenie, które umożliwia dokładniejszą diagnostykę oraz terapię dna miednicy w statyce oraz w ruchu! Daje możliwość nauki świadomego kontrolowania aktywności mięśni dna miednicy (napięcia oraz relaksacji) oraz pozwala upewnić się, że pacjent uruchamia właściwe grupy mięśniowe. Dzięki wizualizacji na ekranie komputera/laptopa (tryb zabaw/gier) całą pracę kontroluje pacjent, ale i terapeuta.Każda wizyta z użyciem urządzenia Phenix Neo jest zapisywana i daje to możliwość porównywania efektów pracy i postępów terapeucie, ale zwłaszcza pacjentowi.


Usługi z wykorzystaniem urządzenia Phenix Neo:

  • Badanie mięśni dna miednicy za pomocą EMG
  • Elektroterapia (elektrostymulacja, drenaż, tonoliza, TENS)
  • Biofeedback (czyli praca mięśni dna miednicy pod kontrolą wzroku)

 

Elektromiografia mięśni dna miednicy (EMG), czyli diagnostyka czynności elektrycznej mięśni. Na tym badaniu w biofeddbacku prowadzonym przez fizjoterapeutę dowiadujemy się jak wygląda w funkcji skurcz mięśni oraz uzyskujemy rzetelną informację o jakość skurczu mięśni i ich wytrzymałość. Podczas badania EMG możemy również określić czy występuje i kiedy odruch prekontrakcji (ryglowania). Badanie elektromiograficzne mięśni dna miednicy (EMG) wykonujemy na wizycie diagnostycznej oraz na koniec terapii uroginekologicznej.

Biofeedback, zwany także biologicznym sprzężeniem zwrotnym to technika, która pozwoli pacjentowi uświadomić sobie funkcjonowanie pewnych części jego ciała. Dzięki temu pacjent może na bieżąco (w czasie rzeczywistym) korygować napięcie lub relaks mięśni. Przy pomocy różnego rodzaju wykresów i gier wyświetlanych na ekranie monitora pacjent trenuje i uczy się kontrolować zaburzone lub osłabione parametry takie jak siła, wytrzymałość, czy stabilność skurczu mięśniowego. Biofeedback działa z wykorzystaniem sondy dopochwowej lub doodbytniczej oraz elektrod umieszczanych na mięśniach np. brzucha. Dzięki elektrodom widzimy zapis pracy mięśni krocza i brzucha na monitorze. W ten sposób różne sondy analizują i oceniają wszystkie mięśnie dna miednicy, aby pokazać pacjentowi, które obszary wymagają treningu. Ułatwiają również przechodzenie kolejnych etapów rehabilitacji. Biofeedback mięśni dna miednicy świetnie sprawdza się także u pacjentek, które potrzebują normalizacji i rozluźnienia włókien mięśniowych. Często zdarza się bowiem, że pacjentka potrafi świetnie napiąć mięśnie dna miednicy ale nie potrafi ich świadomie rozluźnić. Podczas sesji pacjentka uczy się świadomej i izolowanej pracy mięśni dna miednicy i zwieraczy, uczy się wzmacniać je oraz kontrolować funkcje fizjologiczne. Rehabilitacja pozwala na trening mięśni, regenerację nerwów oraz odzyskanie lub normalizację czucia w miejscach intymnych. Terapia prowadzona jest w statyce i dynamice.

Elektrostymulacja. Jak to działa? Impulsy elektryczne przekazywane z urządzenia do ciała za pomocą elektrody (sondy) dopochwowej lub doodbytniczej powodują mimowolne skurcze mięśni dna miednicy, silniejsze niż te, które moglibyśmy wywołać za pomocą własnej woli. Ćwiczenie mięśni dna miednicy z wykorzystaniem elektrostymulacji powoduje z biegeim czasu ich wzmocnienie. Podczas elektrostymulacji wykorzystuje się przepływ prądu do wygenerowania skurczu mięśni. Zalecane jest to szczególnie u pacjentek, które mają problem ze zlokalizowaniem mięśni dna miednicy, jak również u tych, u których siła skurczu jest niewystarczająca. Poprzez elektrostymulacje gładkich włókien mięśniowych poprawia się ukrwienie danego obszaru ciała co w konsekwencji przekłada się na lepsze odżywienie oraz poprawę struktury włókien mięśni dna miednicy.

Dzięki rehabilitacji uroginekologicznej z wykorzystaniem urządzenia Phenix Neo, zapewniamy leczenie następujących schorzeń: