fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

Uszkodzenie stawu barkowo - obojczykowego

Staw barkowo-obojczykowy to dość częste miejsce urazów sportowych spowodowanych upadkiem na bark. Stabilizację stawu barkowo-obojczykowego zapewnia wiele różnych struktur. Zalicza się do nich w kolejności ich funkcji stabilizacyjnej torebkę stawową, więzadło barkowo-obojczykowe oraz więzadło kruczo-obojczykowe. Najczęściej wykorzystywany sposób klasyfikacji uszkodzeń stawu barkowo-obojczykowego to to zmodyfikowany system Rockwooda. Wyróżnia się w nim sześć różnych typów uszkodzeń.


W uszkodzeniach typu IV, V, VI dochodzi do całkowitego przerwania wszystkich więzadeł stabilizujących. Powyższe urazy występują rzadziej niż uszkodzenia typu I, II i III.
Postępowanie terapeutyczne jest zgodne z zasadami leczenia uszkodzeń więzadłowych. W początkowym okresie, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, schładza się miejsce uszkodzenia i stosuje unieruchomienie na temblaku. Unieruchomienie trwa 2-3 dni w przypadku uszkodzenia typu I, natomiast w uszkodzeniach typu II i III stosuję się nawet 6 tygodniową stabilizację, podczas której można już rozpocząć fizjoterapię.