fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

Zespół kanału Guyona

REHABILITACJA KANAŁU GUYONA
W naszym centrum rehabilitację dolegliwości związanych z zespołem kanału Guyona prowadzimy w oparciu o terapię manualną, podczas której fizjoterapeuta mobilizuję spięte i przykurczone tkanki w rejonie nadgarstka, troczka zginaczy, rozcięgna dłoniowego oraz mięśni przedramienia i powięzi kończyny górnej. Istotnym elementem fizjoterapii są techniki mobilizacji stawowej w celu przywrócenia, poprawienia ślizgów w stawie nadgarstka i rozluźnienia więzadeł. Fizjoterapię należy rozszerzyć również o neuromobilizacje mającą na celu poprawę ślizgu i odżywienie uciśniętego nerwu łokciowego. Leczenie zachowawcze obejmuję również stosowanie zabiegów fizykalnych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Podczas rehabilitacji należy również pamiętać o uelastycznieniu mięśni poprzez odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia lecznicze.

Zespół kanału Guyona jest jedną z neuropatii kompresyjnych nerwu łokciowego. Do jego ucisku może dochodzić na wielu poziomach na drodze w dół kończyny górnej. Kanał Guyona (czyli kanał nerwu łokciowego) jest wąską przestrzenią położoną między kością grochowatą i haczykowatą (oraz łączącym je więzadłem grochowato-haczykowatym) a powięzią przedramienia (położoną powierzchownie) i toczkiem zginaczy (położonym głębiej). Przez kanał Guyona przebiega nerw łokciowy i tętnica łokciowa (i towarzyszące jej żyły). 
 
Objawy ucisku na nerw łokciowy mogą obejmować ból i parestezję (drętwienie, mrowienie) kłębika palca piątego, małego palca i łokciowej strony palca czwartego. Osłabienie siły zwykle rozwija się w późniejszym okresie. 
 
Do ucisku nerwu w kanale Guyona najczęściej dochodzi w wyniku ucisku bezpośredniego miejsca przebiegu. Ten zespół uwięźnięcia występuje najczęściej u kolarzy, którzy podczas długiej jazdy opierają ciężar ciała na kierownicy. Dysfunkcja ta jest obecna również wśród karateków, sztangistów, osób poruszających się o kulach oraz osób długo przebywających za kierownicą. 
 
W powyższych przypadkach rozwój choroby jest powolny o podłożu mikrourazowym. Ale pojawienie się choroby może być również spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi. Powodem ucisku w takim przypadku są wyrośla kostne tworzące się na przebiegu artrozy. Cieśń może się również rozwinąć w sposób nagły po urazie takim jak złamanie, uderzenie pośrednie przez trzymane w ręku narzędzie (kij golfowy, kij baseballowy, młotek). Ta wąska przestrzeń może być również zwężona przez tłuszczak lub ganglion. Ostatnią grupę przyczyn stanowią wszelkie procesy rozrostowe okolicy kanału ograniczające jego światło.