fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

rwa ramienna

Rwą ramienną nazywa się zespół korzeniowy charakteryzujący się bólami promieniującymi od karku do ramienia i dalej wzdłuż kończyny górnej, nawet do palców, a niekiedy również do łopatki i przedniej powierzchni klatki piersiowej.
 
Przyczyną rwy ramiennej są zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa, a zwłaszcza krążków międzykręgowych (dyskopatia) i stawów międzywyrostkowych (spondyloarthrosis), prowadzące do zwężenia otworów międzywyrostkowych i ucisku korzeni z dołączeniem wtórnych zmian zapalnych. W części przypadków ma miejsce wypadnięcie jądra miażdżystego. 
Rozwój i przebieg rwy ramiennej zależy też od trybu życia, utrwalonej wadliwej postawy ciała, zwłaszcza w związku z wykonywaną pracą, ograniczeniami ruchowymi i innymi szkodliwymi stereotypami zachowania. 
 
OBRAZ KLINICZNY
Choroba występuję w każdym wieku , przeważnie jednak dotyczy osób w średnim i starszym wieku. Bóle jednostronne zaczynają się najczęściej nagle, często rano, po obudzeniu się. Niekiedy jednak dolegliwości nasilają się stopniowo. Częste jest występowanie bólu promieniującego, zależnie od tego, który korzeń nerwowy jest zajęty. Częste są parestezje (drętwienie, mrowienie, cierpnięcie) związane z unerwieniem korzeniowym. Dolegliwości bólowe są bardzo nieznośne, niekiedy nasilają się w pozycji leżącej. Ból może zwiększać się przy opuszczeniu kończyny, a jej podparcie zmniejsza dolegliwości bólowe. Ruchy szyją, kaszel i wysiłek fizyczny zwiększają natężenie bólu.
W większości przypadków rwa ramienna ogranicza się do parestezji, dolegliwości bólowych i zaburzeń czucia. W cięższych przypadkach do wyżej wymienionych objawów dołączają się niedowłady mięśni zaopatrywanych przez zajęte korzenie nerwowe. 
 
FIZJOTERAPIA:
W rehabilitacji rwy ramiennej, zależnie od stanu i okresu choroby, stosuje się różne zabiegi: mobilizacje kręgosłupa szyjnego, trakcję, techniki tkanek miękkich, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia izometryczne. Stosuje się również zabiegi fizykalne, np. elektroterapię, ultradźwięki, pole magnetyczne.
W późniejszym okresie zaleca się stosowanie regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie obręczy barkowej i grzbietu.