fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

Pinoterapia (Pinopresura)

Pinoterapia czy też pinopresura, stworzona przez dr Składowksiego to nieinwazyjna metoda polegająca na stymulacji obszarów na skórze człowieka. Metoda zaliczana jest do terapii odruchowych, gdzie wykorzystuje się procesy samonaprawcze organizmu. Przy pomocy miedzianych gwoździ (zwanych pinami) oraz noży (katów) uciska i stymuluje się określone punkty na ciele. Należy zaznaczyć, że w pinopresurze skóra nie jest przebijana. Bodźcowanie skóry pobudza pewne ośrodki w mózgu. Dzięki temu nasz układ mięśniowy, czy też więzadłowy odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.

Pinoterapia ma szerokie zastosowanie w różnego rodzaju schorzeniach o podłożu ortopedycznym i neurologicznym. Polecana jest w takich przypadkach jak:

  • bóle mięśniowo-powięziowe
  • bóle głowy
  • bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego
  • bóle przeciążeniowe
  • stany pourazowe i pooperacyjne
  • ograniczenia zakresu ruchów w stawach



Zdjęcie: www.fizjoterapeuty.pl


Zdjęcie: www.radoslawskladowski.pl

Czymś co wyróżnia tą metodę od innych jest typologia pacjentów. Według niej istnieje 5 typów ,,człowieka”, nazwanych jak pięć żywiołów: ziemia, powietrze, ogień, woda, eter. Pozwala to na podział pacjentów ze względu na wiele zmiennych tj. nadrzędny układ regulacyjny, jakość poczucia kinestetyki, rodzaj reakcji na ból czy typ budowy anatomicznej i tkankowej. Wypadkowa wszystkich zmiennych podsuwa nam sposób doboru najtrafniejszych dla danego żywiołu technik, które wykonujemy jako pierwsze, w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego.

Wdrażając się w tajniki metody, natrafiamy na autorską koncepcję łańcuchów synkinetycznych oraz stref sympatykotonii (porównywane swoim kształtem do ośmiornic). Wyżej wymienione łańcuchy synkinetyczne są swego rodzaju mapą, według której terapeuta analizuje pacjenta w poszukiwaniu dysfunkcji i również na tej podstawie dobiera odpowiedne postepowanie lecznicze.
Podsumowując, pinoterapia (pinopresura) jest innowacyją polską metodą, która łączy zdobycze dalekowschodniej akupresury i akupunktury, zachodniej refleksoterapii, nauki o powięziach, układzie nerwowym somatycznym i wegetatywnym oraz o polu morfogenetycznym.



Fizjoterapeuci wykonujący pinoterapie (pinopresure):
mgr Agnieszka Kostecka (Cyran)
mgr Sebastian Tryka