fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

Dysfunkcje i uszkodzenia głowy długiej ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia

Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia przyczepia się do guzka nadpanewkowego łopatki i biegnie dalej przez bruzdę mięśnia dwugłowego na kości ramiennej, gdzie jest narażone na urazy przeciążeniowe. Głowa długa mięśnia dwugłowego ramienia funkcjonuje jako wtórny depresor i stabilizator ramienia. Podczas uprawiania wielu dyscyplin sportowych z rzutami wykonywanymi ponad głową mięsień ten wspomaga przyspieszenie i opóźnianie ruchów ramienia.
Kłopoty z mięśniem dwugłowym występują zwykle w połączeniu z innymi zaburzeniami, takimi jak: zmiany w stożku rotatorów lub niestabilność stawu ramiennego.


Dysfunkcja ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia

Dysfunkcja ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia w rejonie stawu barkowego pojawia się często u osób, które wykonują intensywny trening siłowy, jak „wyciskanie” sztangi czy „pompki”. Należy jeszcze raz podkreślić, że dysfunkcja ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia jest często niewłaściwie rozpoznawalna, a prawdziwą przyczyną dolegliwości bólowych w rejonie mięśnia dwugłowego jest ból rzutowany czy dysfunkcja ścięgien mięśni pierścienia rotatorów. Badanie palpacyjne na wysokości bruzdy mięśnia dwugłowego ramienia w pobliżu jego przyczepu do panewki lub w obrębie przejścia mięśnia w ścięgno, pozwoli na stwierdzenie występowania nadwrażliwości i możliwej przyczyny bólu pacjenta. Inną przyczyną występowania bólu ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia jest tzw. uszkodzenie SLAP, oznaczające uszkodzenie górnego obrąbka stawu barkowego w miejscu wyjścia mięśnia dwugłowego ramienia. Najczęstsze dolegliwości powodowane przez SLAP to zaciskanie się stawu, uczucie przeskakiwania, blokowanie stawu lub zgrzytanie w okolicy barku. Typowe jest występowanie powyższych objawów podczas rzutów ponad głową. Uszkodzenia SLAP zdarzają się najczęściej wskutek nagłego pociągnięcia w takich sytuacjach jak uchwycenie się jakiegoś przedmiotu w celu ochrony przed upadkiem.


Zerwanie głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Do zerwania głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia może dojść u sportowców z dłuższym stażem treningowym. W wywiadzie chorobowym często stwierdza się wcześniejsze urazy ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia. Do przerwania ścięgna może dojść podczas każdej czynności wymagającej napięcia tego mięśnia. Zerwaniu towarzyszą zwykle ostre dolegliwości bólowe i wrażenie rozrywania. Zerwanie jest dość łatwo rozpoznawalne, ponieważ oderwanie przyczepu bliższego powoduje uwypuklenie brzuśca w obrębie części dalszej kości ramiennej. Zmiany są jeszcze bardziej zauważalne podczas próby napięcia mięśnia dwugłowego ramienia, podczas której mogą występować niewielkie dolegliwości bólowe. Co ciekawe, siła mięśnia dwugłowego ramienia jest prawie całkowicie zachowana. W celu potwierdzenia uszkodzenia zaleca się wykonanie badania MRI. Postępowanie w przypadku zerwania ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia wygląda następująco. Osoby, które podczas aktywności zawodowej lub sportowej nie muszą zbyt mocno wykorzystywać ramienia, nie wymagają radykalnych sposobów leczenia. Często u takich osób wystarczające jest leczenie zachowawcze w postaci odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji. U osób pracujących fizycznie i osób uprawiających sporty siłowe wskazane jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, po którym powinna być przeprowadzona fizjoterapia w celu przywrócenia siły oraz prawidłowego i bezbolesnego zakresu ruchu.