fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

Ból pachwiny związany z mięśniem biodrowo - lędźwiowym

Mięsień biodrowo – lędźwiowy może być jedną z przyczyn długotrwałych dolegliwości bólowych pachwiny, jednak jego dysfunkcja może być często obecna w połączeniu z nieprawidłowościami w obrębie mięśni przywodzicieli. Należy więc rozpoznać, a następnie w odpowiedni sposób leczyć zaburzenia funkcji tego mięśnia.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy jest najsilniejszym zginaczem stawu biodrowego. Jego przyczep początkowy znajduję się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz kości biodrowej, a przyczep końcowy znajduję się na krętarzu mniejszym kości udowej. Skrócenie funkcjonalne tego mięśnia często jest przyczyną bólu w rejonie pachwiny, bólu kręgosłupa lędźwiowego oraz zaburzenia pracy układu nerwowego. Doświadczeni terapeuci podejrzewają, że dolegliwości mięśniowe i nerwowo-mięśniowo-powięziowe w większym stopniu przyczyniają się do pojawienia się objawów pacjenta w rejonie pachwiny, niż zapalenie kaletki biodrowo-lędźwiowej oraz przeciążenie ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Problemy w obrębie mięśnia biodrowo-lędźwiowego mogą pojawić się w wyniku przeciążenia spowodowanego nadmiernym zginaniem stawu biodrowego, np. podczas wykonywania kopnięć, jak również z powodu przykurczu mięśnia na skutek długiego przebywania w pozycji siedzącej. Dolegliwości bólowe opisywane są przez pacjentów jako głęboko usytułowane.

Istnieją dwa główne objawy kliniczne wskazujące na mięsień biodrowo-lędźwiowy jako przyczynę dolegliwości bólowych pachwiny. Pierwszy z nich to zwiększona tkliwość w rejonie dolnej części brzucha stwierdzana w badaniu palpacyjnym mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Drugą oznaką pomagającą zróżnicować czy czynnikiem powodującym dolegliwości bólowe pachwiny jest mięsień biodrowo-lędźwiowy jest zwiększone napięcie w obrębie mięśnia oraz ból, który zwiększa się podczas oporowania zgięcia stawu biodrowego w pozycji rozciągnięcia tego mięśnia. Ważnym elementem badania jest również ocena ruchomości odcinka lędźwiowego kręgosłupa z uwagi na zależność pomiędzy nadmiernym napięciem mięśnia biodrowo-lędźwiowego a zmniejszoną ruchomością górnych segmentów odcinka lędźwiowego.

FIZJOTERAPIA:
Leczenie dolegliwości bólowych pachwiny związanych z mięśniem biodrowo-lędźwiowym nakierowane jest na terapię tkanek miękkich, rozciąganie mięśnia, terapię manualną z mobilizacją stawu biodrowego, stawów kręgosłupa lędźwiowego oraz poprawę stabilizacji centralnej tułowia.